2018 YKS DEĞERLENDİRMESİ

2018 YKS DEĞERLENDİRMESİ

Bil Koleji ailesi olarak 2018 YKS sınav tecrübesini yaşadıktan sonra, 2019 yılı YKS sınavına girecek öğrencilerimize yönelik bilgilendirme amaçlı sınav değerlendirmesi yaptık. İlk önce 2018 YKS sınav sisteminden kısaca bahsedelim.

YKS SİSTEMİ

Bildiğiniz üzere YKS sınavı iki oturumdan oluşmaktadır:

TYT: TYT’de her aday için sadece bir puan hesaplanır. Bu puan, Temel Yeterlilik Testi Puanı (TYT-Puanı)dır.

AYT: Bu sene adaylar, Yabancı Dil testi dışında, sınavın ikinci oturumunda Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Matematik, Sosyal Bilimler-2 ve Fen Bilimleri testlerinden oluşan tek bir sınava girerler ve sadece 3 puan türü hesaplanır.

2018 YKS DEĞERLENDİRMESİ

Temel Yeterlilik Testi(TYT): Bu sınavın ayırt edici kısmını matematik ve geometri oluşturdu. Matematik için önceki senelerden farklı olarak temel bilgi ve becerinin yanı sıra okuduğunu anlayıp yorumlama yetenekleri de başarı için en önemli faktörlerden biri oldu. Birçok Bil Koleji öğrencisinden aldığımız dönüşlere göre matematik, uzun ve uğraştırıcı sorularıyla çoğu kişinin zamanının büyük bir kısmını aldı. Sorular genel olarak orta üstü zorluk seviyesindeydi. Geometri için ise soru dağılımının orantısız olduğunu söyleyebiliriz. Belli konulardaki sorular üstünde yoğunluk olması o konulara hâkimiyeti olmayan öğrencilerin geometri netlerinin düşük gelmesine sebep oldu. Türkçe soruları zorluk olarak orta seviyedeydi. Soru dağılımları orantılı ve her yıl olduğu gibi okuduğunu anlama ve yorumlama soruları ağırlıktaydı. Genel olarak Türkçenin çok zor olmadığını söyleyebiliriz. Fen bilimleri soruları müfredata uygun ve temel bilgi isteyen, zorluk seviyesi ise kolay sorulardan oluşuyordu. Son olarak Sosyal bilimler ise müfredata uygunluk ve zorluk seviyesi açısından kolay olması ile Fen bilimleri ile paralellik göstermekle beraber yorumlama isteyen sorular bulunuyordu.

Alan Yeterlilik Testi(AYT): TYT’de olduğu gibi AYT’de de matematik ve geometri bölümleri birçok öğrenciyi zorladı. Matematik sorularının orta seviyenin üstünde zor olduğunu söylemeliyiz. Tek bir soruda birçok konu karma olarak sorulmuş. En ayırt edici soru tipi kesinlikle zihinsel işlem ve yorumlama gerektiren sorulardı. Geometri, bu sınavın en ayırt edici bölümüydü. Sözel ve analitik düşünce sorularda birlikte yer alıyordu. Fen bilimleri orta seviyeli sorulardan oluşuyordu. Temel bilgilere sahip kişilerin rahat yanıtlayabileceği sorulardı. Sosyal bilimler 2 kısmı, Sosyal bilimler 1 kısmından daha detay isteyen sorulardı. Müfredattaki kavramlara hâkimseniz edebiyat sınavın en rahat yanıtlanabilecek kısmı diyebiliriz. Beklenmedik kısımlardan biri felsefe idi. Sembolik mantık soruları adayları gerçekten zorladı ama genel değerlendirildiğinde orta seviyeli sorulardı.

Genel Değerlendirme:Genel olarak YKS hepimiz için yeni bir sistem ve bu yıl ilk defa uygulanmasından dolayı şunları söyleyebiliriz:

  • Yorum yapabilme kabiliyeti üzerinden ilerleyen bir sınavdı.
  • Matematik ve geometri, sınavın ayırt edici dersleriydi.
  • Müfredat dışı konulara yer verilmemişti.
  • Yeni puanlama sistemine sahip olması sebebiyle geçen yılki puanlama ve sıralama ile paralellik göstermedi.

Bil Kolejinde YKS sürecindeki öğrencilerimizle yaptığımız çalışmalar nelerdir?Bil Kolejinde 11 ve 12. sınıf öğrencilerine uygulanan programdaki en önemli farklılık, hızlanan sınav hazırlık programımıza ek olarak geriye dönük tekrarların da yapılabilmesi amacıyla her alan dersinde “Çift Öğretim Programı” uygulamasıdır. Bu program kapsamında hem 11 ve 12. sınıf müfredatı anlatılmakta hem de 9 ve 10. ve 11. sınıf tekrarları yapılmaktadır. Ders programı tekrarlarının yapılabilmesi için yeniden düzenlenmiştir. Öğrencilerimizin sınav hazırlık sürecinde eksiklerini tamamlayabilmeleri için,

  • Akşam atölye çalışmaları
  • Soru çözüm dersleri
  • Hafta sonu kursları
  • Deneme sınavları
  • Yarıyıl ve yaz dönemi hızlandırılmış sınav hazırlık kampları
  • Mentörlük uygulaması çalışmaları yapılmaktadır.

Elif PEHLEVAN

BİL Koleji Lise Koordinatörü

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir